Korida! Zabíjení pro radost!!!

27. února 2007 v 12:35 | Mad Mary |  Týrání zvířat!!!

KORIDA

Korida je považována za rovnocenný zápas mezi odvážným torerorem a zuřivým býkem. Ve skutečnosti však v aréně vítězí jen člověk. Krvežíznivý divák se dočkal - býk trpí, krvácí a je zabit.

Co to je corrida?

Pro Španěly je korida staletou tradicí, rituálem, kultem, uměním a výzvou. Ale dá se ve jménu tradice omluvit brutální zacházení s živým tvorem? Pochopitelně, že ne...
Koridu rozhodně nemůžeme počítat mezi sportovní odvětví, i když sportovních prvků má hodně. Patří mezi ně všechny figury, které dělají toreři s pláštěnkami a potom matador s muletou, obraty, kterých jsou desítky. Každá figura má své jméno - verónica, mariposa, chicuelina, natural, pase de pecho, media verónica a tak dále, jsou jich desítky a často se liší jedna od druhé pouze v drobnostech, jako je například postavení nohou. Korida je "drama" o třech dějstvích, jimž se říká los tres tercios de la lidia - neboli tři třetiny bitvy. Je to celé hra, tragédie pro pobavení krvechtivých lidí. Tragédie o smrti býka.

Přípravy před soubojem

Po celém Španělsku jsou ranče, kde vyrůstají býci pro arénu. Býci žijí na rančích do odby své dospělosti, což jsou čtyři roky. Tříletý býk je pro arénu příliš mladý, pětiletý zas starý a zkušený, takže se těžko zabíjí. Nikdy za tu dobu nevidí pěšího člověka. Vždy jen muže na koni. Prvního pěšáka vidí až v aréně, ve chvíli, kdy do ní vběhne k zápasu.
Před vpuštěním do arény je býk záměrně handicapován, čímž se sníží riziko pro člověka: ostré rohy jsou opilovány, do očí je mu vetřena vazelína (což značně sníží býkovu schopnost orientace), někdy se podávají v potravě sedativa, tím jsou otupeny jeho smysly.... Po vypuštění z boxu, kde byl býk dlouhé hodin uzavřen bez možnosti pohybu a těsně před vypuštěním bit a drážděn, se náhle ocitá na rozlehlém prostranství stadionu, plném neznámých pachů, hluku, při nočních show také oslňujících reflektorů. Torero, první člověk, který se s býkem utká, má za úkol zmatené zvíře vydráždit a rozzuřit.

První dějiství

Torero, první člověk, který se s býkem utká, má za úkol zmatené zvíře okouknout, poznat jeho slabé a silné stránky, a hlavně zjistí, kterým rohem útočí. Následuje matador, který předvede několik figur s pláštěnkou, různě se prohíbá, zaujímá sošné postoje a nechá si projíždět roh býka několik centimetrů od stehna.
Po tomto úvodu odejde a na scénu přichází pikador, většinou na koni, který slouží při útocích býka jako "nárazník". Koně někdy na následky zranění, způsobených býčími rohy zemřou, nebo musí být utraceni, proto jsou na koridu vybíráni koně z řad již starých a nevýkonných zvířat. Pikador na býka seshora z koně útočí, postupně mu zabodává do šíje pět osrých kopí. Je to fáze zvyšující napětí obecenstva, která slouží k vysílení býka. Bolest a ztráta krve u býka snižuje pohybuschopnost, znesnadňuje soustředěnost a orientaci

Do arény vjeli pikadoři. Jejich koně měli žíněnky na bocích a na břiše a okamžitě bylo jasné proč, protože býk si jednoho koně rychle vybral, vrhl se proti němu, zatlačil ho k barreře, nabral na rohy a vyzvedl i s jezdcem. V té chvíli se pikador, který měl na botách ocelové truhlíky, nahnul na stranu a vší silou vbodl své dlouhé kopí do svalového hrbu na býkově šíji. Tenhle svalový hřeben, to je něco, jako jsou lidské hýždě. Rána v těch partiích bolí, ale nic nepoškodí. Hrot kopí je ostatně opatřen kroužkem, takže do býkova těla pronikne jen několik centimetrů. Býk začal krvácet. Po husté černé srsti tekla rudá krev, lidé křičeli a tleskali a zpoza burladera vyběhl jeden z torerů, aby býka odlákal a pikadoři mohli odjet. První třetina, zvaná suerte de varas, zkouška kopím, skončila. Jejím úkolem je býka zbrzdit, unavit, aby nenesl hlavu tak vysoko.

Druhé dějiství

Pikadora vystřídají banderilleros, vyzbrojeni ostnatými banderillami. Zasahují jimi býka do ran od kopí, nebo okolo nich. Zvyšující se bolest v šíji znemožňuje býkovi držet hlavu vzpřímeně. Banderilleros vbodnou tři páry hůlek do býkovy šíje, potrestané zvíře se prý zklidní a zkoncentruje. Ve skutečnosti je to tak, že vyčerpaný býk útočí z posledních sil na okolo pobíhající bandelieros, zmateně reaguje i na každý pohyb v tribunách a zcela otupen naráží do bednění ohraničující arénu.

Chlapíci s baderillami nastupovali jeden po druhém, první s modrými, druhý s červenými a třetí se zelenými hůlkami. Byl to klasický duel - na jedné straně arény stál býk, na druhé banderillero. Býk zaútočil a muž držící v ruce jednu barevnou hůlku se rozběhl přímo proti němu. Vypadalo to strašlivě, poněvadž se zdálo, že býčí roh projede torerovým tělem jako jehla ponožkou. Jenže muž běžel trošku obloukem, asi tak, jako když se rozbíháte ke flopu, a býkova dráha dělala k tomuto oblouku tečnu. Ve chvíli, kdy se střetli, se muž vyhnul smrtícímu rohu, vypjal se na špičky a sounož, s rukama vysoko zdviženýma, vbodl hůlky do býkova svalového hrbu na šíji. Zůstaly tam a diváci pochvalně vykřikli. Banderillero poté pokračoval v běhu a skryl se do burladera. S těmi hůlkami to nebylo vůbec lehké, většinou se zabodnout hůlky nepodařilo. Spadly do prachu, banderillerové to zkoušeli znovu a znovu, diváci bučeli a házeli do arény polštářky.

Třetí dějiství

Jakmile je býk dostatečně oslaben vyčerpávajícím zápasem, ztrátou krve a bolestí, koordinace jeho pohybů prudce klesá. Přichází "hrdina" matador, aby býkovi uštředřil poslední ránu. Zmučenému zvířeti vráží buď krátkou dýku mezi krční obratle, nebo meč, či kopí do srdce. Je to nejnebezpečbější část faeny, kdy matador drží muletu v levé a meč v pravé ruce, stojí proti býkovi metr od jeho rohů a ve chvíli, kdy býk zaútočí, odvede muletou jeho hlavu doprava dolů k písku arény, nakloní se přes jeho pravý roh a vrazí zahnutý meč do místa mezi býčími lopatkami, místa, které je velké asi jako pětikorunová mince. Když se to povede, meč zajede mezi lopatkami a žebry jako nůž máslem až k aortě, přetne ji a býk klesne na zem. Málokterý matador je však natolik zkušený, aby býka usmrtil první ranou. Umírající zvíře, většinou už neschopné pohybu, je pak za nadšeného jásotu publika barbarsky dobíjeno dalšími bodnutími. Při španělské koridě matador na závěr představení uřízně býkovi uši a oháňku a s vítězným gestem je vhodí do rozvášněného obecenstva.

Potom nastoupil Luis de Pauloba. V býkově šíji se pohupovalo několik hůlek a matador předváděl s muletou řady figur, které vázal dohromady, otáčel si černé, zaprášené a krvavé zvíře kolem těla jako šátek, obracel se k němu zády, klekal na kolena a nechával proletět špičku rohu pět centimetrů od svého nosu a diváci řvali blahem. Trvalo to tak asi pět sedm minut. Těsně před zabitím se Luis de Pauloba zastavil u barrery a vzak si od svého mečíře dlouhý a na konci zahnutý meč. Nastávala chvíle, které Španělé říkají okamžik pravdy, nastávala estocada neboli zabití býka mečem.
Luisovi de Paulobovi se manévr nepovedl. Traval desetinu vteřiny, kdy oba, matador i býk, splynuli v jedno zvíře, jakéhosi kentaura, ale meč narazil na kost, prohnul se jako podkova a pak vyletěl pět metrů vysoko. Diváci se smáli a pohrdavě pokřikovali, a de Pauloba, v obličeji celý zpocený, sebral svůj meč a pokusil se zabít býka podruhé. Napodruhé se práce podařila. Zvíře kleslo, de Pauloba zařval, asi ulehčením, diváci vstali a jali se aplaudovat, ve vzduchu, horkém jako u vysoké pece, stál sloup hutného pachu krve, oslepující slunce šílelo a já najednou zjistil, že mám otevřená ústa a křičím.

Závěr

Při zápase je býk zabit, a kdyby náhodou nebyl, kdyby zabil on matadora (což se ve Španělsku stává tak pětkrát ročně), musí být poražen a rozbourán hned poté. To proto, aby se nestalo, že by zvíře zápas přežilo a nastoupilo někdy později k dalšímu. Býk by tím získal nesmírné zkušenosti a torero by ho prakticky nemohl zabít. Ono je těžké býka zabít, i když se boj protáhne třeba jen o deset minut. Tak rychle se býk učí. "Správný" arénní býk je - pokud nedlí ve stádu - neuvěřitelně statečný a útočný a rozběhne se nejen proti člověku, nýbrž třeba i proti tygru nebo lokomotivě. Je velmi mrštný a rychlý.
Jeden takový zápas člověka s býkem netrvá déle než půl hodiny. Celá show však čtyři i více hodin. V sezóně býčích zápasů tak přijde o život během dne několik býků a koní.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Melisa Melisa | E-mail | Web | 10. března 2007 v 6:44 | Reagovat

Ahoj orionko111 :)!

Je to strašný neejradši bych pozabíjela ty lidi!!!

Ty snad ne?

2 madmary ala orionka111 madmary ala orionka111 | E-mail | Web | 23. března 2007 v 15:40 | Reagovat

Jo, já bych je taky nejradši pozabíjela! Svině to jsou!!!

3 Barča- Dinosauři Barča- Dinosauři | E-mail | 25. března 2007 v 11:24 | Reagovat

JE TO HORŠÍ NEŽ HOORROORR A JURSKÝ PARK !!!             A BYL TU UŽ ETT???????

4 madmary ala orionka111 madmary ala orionka111 | E-mail | Web | 25. března 2007 v 17:19 | Reagovat

ne, ETT tu nebyl!

5 DINO DINO | 26. března 2007 v 15:11 | Reagovat

SKODA

6 Vitalij Vitalij | E-mail | Web | 26. března 2007 v 18:00 | Reagovat

Souhlas, MadMary! Korida je hnus. Já tě plně podporuji a tvůj blog se mi hodně líbí. Je tak přítulný...a hlavně fandí koním.

7 Terezka Terezka | E-mail | 20. května 2007 v 11:34 | Reagovat

Je to opravdu moc moc strááááášný lidi jsou pěkně blbý degeni,tvůj blog je nádhernej taky bych chtěla takovej

Ahoj-Terka

8 Terezka Terezka | E-mail | 20. května 2007 v 11:36 | Reagovat

Promiň že sem dávam 2 komentáře ale jen jsem zapoměla na to že by to měl být opak ti býci by zabýjeli ti degenský španěli

9 Kristýna Kristýna | 3. července 2007 v 13:51 | Reagovat

Chudáci je mi jich líto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

10 madmary ala orionka111 madmary ala orionka111 | E-mail | Web | 17. července 2007 v 10:09 | Reagovat

terezka: no to máš pravdu! Ty býci...mělo by to být někdy i naopak!

A jsem ráda, že se ti můj blog líbí! :o))

11 Sos Sos | 6. srpna 2007 v 14:50 | Reagovat

Ahoj to co si tu vyprávěla bych chtěla něčím doplnit.Ty býci jsou už odmalička připravováni na boj a to tak že když se naroděj tak je zmlátěj klackama a pak taky a by byly co nejvíc zuřiví

12 proti býčím zápasům! proti býčím zápasům! | 15. srpna 2007 v 0:59 | Reagovat

já vám slibuju všem co jste tady že až budu dospělá tak tam všechny ty toreadory postřílím a ty lidi v aréně podřežu i děcka!

13 alas alas | 9. září 2007 v 16:01 | Reagovat

je to hnusny od tech lidi co todhle delaj!!!ja je nenavidim!!!

14 kiki kiki | E-mail | 24. září 2007 v 18:48 | Reagovat

chudaci... ty lidi jsou primo nechutny

15 mufinka.7 mufinka.7 | 20. listopadu 2007 v 18:02 | Reagovat

nejvetsi nepritel zvirete je clovek.kdyz ti lidi ty kone nebo ostatni zvirata tyraji udelala bych jim to same co oni tem zviratkam!hajzli nejvetsi

16 Pet Pet | 23. ledna 2008 v 16:23 | Reagovat

Kurvy jsou to!!!Smrt za smrt!!!

17 hanka hanka | 23. ledna 2008 v 20:44 | Reagovat

to je hnus jak to mužou dělat zvířatum která jim nic neudělala  a z ničeho nic je zabíjejí kdyby aspon měli duvod

18 lucie lucie | 28. dubna 2008 v 11:33 | Reagovat

Nechapu jak to někdo muze dovolit hrůza prostě hrůza...

19 Fauna Fauna | E-mail | 21. května 2008 v 20:52 | Reagovat

No neviem neviem ako by sa im to pacilo keby oni boli na mieste toho uboheho byka. To im prajem

20 WENDY WENDY | 17. srpna 2008 v 22:49 | Reagovat

To je kňourání, je to korida a to k ní prostě patří. Běžte se podívat na české jatky a pak něco teprve uvidíte. Býk v návalu zuřivosti a boje bolest necítí, ale pohled na dobytče v uličce před porážkou na jatkách s propadlými slabinami a ustrašenýma očima, nebo zvířata na farmách, kteří po svůj život neviděli slunce, týraní psi v domácnostech . . . tam jse jděte podívat tvůrci těchto blogů, samozvaní ochránci atd.

Jenže to pro vás není zajímavé, tam nejsou masmedia, co?

21 María María | Web | 15. ledna 2013 v 14:42 | Reagovat

"až budu dospělá tak tam všechny ty toreadory postřílím a ty lidi v aréně podřežu i děcka!" tak k tomu není co dodat.

[20]: Konečně někdo rozumný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama