Prosinec 2007

Převýchova koně

14. prosince 2007 v 22:27 | Mad Mary |  Videa s koníky
Tak co, máte problémy s voděním koní? :oD
Nejdřív sou tam jenom obrázky, potom se to rozjede...

It´s my life - horses

14. prosince 2007 v 14:52 | Mad Mary |  Videa s koníky
Moje nejoblíbenější video s koníkama :o)

Typy sedel

12. prosince 2007 v 22:45 | Mad Mary |  Vybavení pro koně
Podle toho, jaké jsou disciplíny, jsou i různé typy sedel. V tomto článku jsou popsány výhody sedel pro danou disciplínu.
Univerzální sedlo: Je vhodné pro rekreačn ježdění, mají ho často v oddílech. Dá se použít při základech např. drezury, parkuru,...
Skokové sedlo: Toto sedlo má výhodu pro jezdce v tom, že má rozšířené bočnice a tím umožňuje jezdci udržet při skoku v sedle lepší rovnováhu.
Drezurní sedlo: Má jakoby svislé bočnice a to zase umožňuje jezdci lepší kontakt s koněm a tím pádem je toto sedlo pro drezuru efektivnější.
Westernové sedlo: Je mnohem mohutnější než ostatní a to proto, aby se kovboj lépe udržel v sedle, aniž by spadl z koně. Například při rodeu, nebo když se kůň vzepne a pod.
Dostihové sedlo: Je to vlastně uplně mini sedlo. na dostihy je vhodné, protože při trysku dává menší odpor vzduchu a tím pádem kůň běží o trochu rychleji, a je to také z doho důvodu, že kůň na sobě při dostihu nese menší váhu.
Military sedlo: Do terénu je toto sedlo vybaveno uplně skvěle-je prostě přispůsobeno na všechno.
Dámské sedlo: Tento typ sedla se už moc nepoužívá, ale někde je využíván jako historická jízda, skoky, dokonce i drezura. Je to jakýsi styl jízdy pro dámy v dámském sedu.

Výžehy

12. prosince 2007 v 22:15 | Mad Mary |  Kůň a jeho tělo
Jak asi většina z nás ví, výžehy jsou umělé značky na tělech koní. Pro koně to není dvakrát příjemná záležitost. Výžehy se provádí, když je kůň ještě hříbě rozžhaveným železem =o( Za nějakou dobu se jim ale tyto "popáleniny" zahojí tak, že je vidět co bylo vypáleno, ale koně už po zbytek života výžeh nebolí a ani mu nijak nepřekáží...
Máme několik druhů výžehů:
1) Kmenový - vypaluje se na levou sedlovou část, skládá se z kmenového znaku otce a arabského čísla. U plnokrevníků se znak otce vypaluje na pravou stravu.
2) Rodový - vypaluje se pod kmenovým a je to znak otce, po kterém pochází matka hříběte. Nepoužívá se u anglických polokrevníků, klusáků a chladnokrevných koní.
3) Výžeh hříběte - je to číslo, které nám vyjadřuje, kolikáté je to hříbě po určitém plemeníkovi. Výžeh hříběte se vypaluje na pravou stranu sedlové části. U anglických plnokrevníků pod znak otce.
4) Výžeh chovatelského ústavu - vypaluje se na levé stehno a u anglických plnokrevníků do levé sedlové části. Je to znak hřebčína.
5) Základní číslo - vypaluje se na levou stranu krku a je to číslo, pod kterým je kůň zapsán v plemenné knize.
6) Plemenný - každé plemeno má svůj vlastní výžeh-ted je to vlastně znak plemene.
7) Kopytní značka - u nás nepoužívaný výžeh, narozdíl od ostatních nebolestivý, ale je jen dočasný. Na kopyto se vypaluje kopytní číslo.
Ukázky výžehů chovatelských ústavů: