Únor 2008

Nečinnost

25. února 2008 v 17:02 | Mad Mary |  O blogu
Ahojky všichni, moc se omlouvám v poslední době sem málo času věnovala blogu, ale to by se mělo rychle změnit. Odteď mu budu věnovat hodně času. Děkuju všem, kterým se tento blog líbí a doufám že se pořád líbit bude. :o)

Proč sem skončila s voltiží v TJ Orion?

24. února 2008 v 20:30 | Mad Mary |  O mně
Protože se mě lidi ptaj, proč sem skončila s voltiží, napíšu to sem...Hlavní důvod je to, že už mě voltiž nebaví a druhý důvod je, že se chtěla zkusit jeudit v sedle, a taky jiný oddíl. I přesto, že už do TJ Orion nechodim, zůstane navždycky v mym srdci a mojí paměti! Kolik srandy sem si tam užila, našla sem si tam super kámošky a poznala ty super koníky a hlavně se naučila spoustu cviků z voltiže a jezdila na závody! Tajor, Whinny, Loher, Lugano, Dar, Snoopy, Kos, Cumula. Mám je všechny moc ráda a nikdy na ně nezapomenu: Tajorek: Učila sem se na něm náskoky ve cvalu, byl to náš skupinovej kůň, jezdily sme s nim na závody a hlavně sem na něm poprvý v životě cválala dvojice! Moc mu za to děkuju, je úžasnej! Whinny: Je to takovej mazlík a nezapomenu na jeho roztomilý oždibování! Loher: Je naprosto jedinečnej, úžasnej! na jeho občasné rošťárny se zapomenout nedá... :o) Darísek: Tak na něj nikdy nezapomenu, protože sem na něm udělala poprvý v životě náskok v klusu! je to zlatíčko (ale ne v boxe) Snoopy: Super poník, na kerym sem (sice málokdy) ale přece jenom někdy jezdila v sedle Kosáček: Byl to 1. kůň na kterym sem v Orionu seděla i klusala Cumula: Tak tu znám celkem málo... moc sem si s ní neužila a le přesto jí mám moc ráda!
A teď mám jednu otázku na Orioňáky:
Jedna holka mi sem na blog psala komentář, že Tajorka utratili, ptž si prej zlomil nohu! je to pravda?! Prosím, řekněte že ne! Jestli jo, tak je mi to moc líto! Na Tájíska nikdy netzapomenu, prosim, piště mi komentáře k týhle otázce a jestli je to pravda, tak mi napišto jak se mu to stalo! Moc vás o to prosim, moc to pro mě znamená! Díky

Provazová ohlávka - návod

2. února 2008 v 9:11 | Mad Mary |  Vybavení pro koně
Každý určitě ví, co je to provazová ohlávka, ale ne každý ví, že se dá i vlastnoručně uvázat. Já jsem podle tohoto návodu tu ohlávku vyrobila. Návod v původním znění je s chybami, a tak ho trožku upravím.
Budeme potřebovat asi 0.5 cm široký nylonový provaz a tady délka provazu podle koně:
Malý kůň - pony: 18 stop
Střední kůň - arab: 20 stop
Velký kůň: 22 stop
Plnokrevník: 24 stop
Chladnokrevník: 26 - 28 stop

1 stopa = 30,48 cm
Uzly
Jednoduchý uzel:
Jednoduchý uzel je základ provazové ohlávky. Když si chcete zavázat boty, použijete jednoduchý uzel. Vázání uzlu je jednoduché, těžší část je uvázání dvojitého uzlu.


Dvojitý uzel:
Dvojitý uzel se váže tak, že se provlékne jeden konec provazu skrz již uvázaný jednoduchý uzel. Je to velmi trvanlivý uzel, který je velmi obtížné ho uvázat, protože je na obou stranách provazové ohlávky.


Jak ho uvázat?
1.)Uvolněte jednoduchý uzel a protáhni volný konec jeho středem. Ujisti se, že provaz jde středem jednoduchého uzlu na stejné straně smyčky jako první jednoduchý uzel.


2.)Vezmi konec provazu u vrcholu jednoduchého uzlu a překřiž ho přes drážku uzlu, a pak zpátky za dvěma prameny lana. Připadá mi jednodušší otočit dvojitý uzel na stranu asi o 45 stupňů, to Vám ulehčí následující krok.


3.)Obtoč konec lana okolo a protáhni ho skrz střed jednoduchého uzlu. Protáhni lano skrz "nový" jednoduchý uzel a utáhni ho. Otoč a máš skvělý dvojitý uzel.

Vázání ohlávky
Tento typ ohlávky vyžaduje uvázání uzlů na přesném místě na laně. Vzdálenosti jsou měřeny mezi jednotlivými uzly, velikost uzlů do nich nepatří. Je důležité nevázat uzly zpočátku příliš těsně, protože se budeš muset vrátit do již uvázaných dvojitých uzlů při dokončování ohlávky.

Krok 1:
Rozhodněte se, jak velká ohlávka bude. Změřte obvod nosu koně právě pod lícní kostí. Poznámka: U většiny koní se pohybuje kolem 24 palců (1palec = 2,54cm).

BodMísto uzluMalýStředníVelkýXLXXL
Akonec lana -> Right Ear Knot28 palců30 palců32 palců34 palců36palců
BRight Ear Knot -> Right nose Knot7 palců8 palců9 palců10 palců16 palců
CRight Nose Knot -> Left Nose Knot8 palců9 palců10 palců11 palců12 palců
DLeft Nose Knot -> Throat Latch Knot29 palců31 palců33 palců35 palců37 palců
EThroat Latch Knot -> Tie Loop8 palců9 palců10 palců11 palců12 palců
FTie Loop -> Left Nose Knot8 palců9 palců10 palců11 palců12 palců
GLeft Nose Knot -> Right Nose Knot8 palců9 palců10 palců11 palců12 palců
HRight Nose Knot -> Throat Latch Knot29 palců31 palců33 palců35 palců37 palců
IThroat Latch Knot -> Right Ear Knot8 palců9 palců10 palců11 palců12 palců
JRight Ear Knot -> End of Rope28 palců30 palců32 palců34 palců36 palců

Poznámka: Toto je návod na uvázání provazové ohlávky - měl by sis přizpůsobit doporučené rozměry tak, aby tvému koni ohlávka seděla co nejlépe. Tento návod doporučuje dostatečně dlouhé lano na ohlávku pro průměrné koně dané velikosti. Když už si dáš tu práci si provazovku uvázat, je lepší nechat si rezervu a použít delší lano, je to lepší, než aby bylo příliš krátké! Když ses rozhodl pro velikost - je lepší mít provazovku trochu větší, než malou.

Krok 2:
Použij nákres dole, uvaž jednoduché uzly na laně v bodech A, B, C a D a použij rozměry uvedené v tabulce v kroku 1.

Krok 3:
Použij nákres nahoře, uvaž "tie loop" na správném místě protažením lana do smyčky a uvázáním dvojitého uzlu. Ujisti se, že vzdálenost mezi "tie loop" a "throat latch" (vzdálenost E) je správná podle tabulky v kroku 1. "Tie loop" by měla být dlouhá 4 palce.Krok 4:
Použij nákres dole. Uvaž dovnitř "left nose knot" z "tie loop". Vzpomeň si na vzdálenosti z kroku 1, bod F na provazovce. Tohle je tvoje první příležitost použít dvojitý uzel. Použij dvojitý uzel k uvázání "left nose knot".

Krok 5:
Použij horní nákres. uvaž "right nose knot" z "left nose knot", bod G. Znovu použiješ dvojitý uzel k uvázání "right nose knot". Když dokončíš tento krok, tvoje ohlávka bude mít dva paralelní kousky lana mezi "left nose knots" "right nose knots". Mely by být stejně dlouhé.
Krok 6:
Použij nákres dole. Velikost vzdálenosti mezi bodem H z "right nose knot" do "throat latch knot" a uvaž "throat latch knot" použitím dvojitého uzlu. Ujisti se, že vzdálenosti mezi "left nose knot" a "throat latch knot" jsou stejné - body D a H musejí být stejné. Nyní je čas upravit všechny nesrovnalosti v délce.

Krok 7:
Tvoje ohlávka by se už měla rýsovat. Uspořádej ohlávku podle obrázku dole. Uvaž z "throat latch knot" do "right ear knot" - bod I - použij dvojitý uzel. Gratuluji, tohle byl poslední dvojitý uzel potřebný k uvázání provazovky. Ověř si, že jsou vzdálenosti správné.

Krok 8:
Použij obrázek nahoře. Vezmi dvě dlouhé části (D a H) a uvaž jednoduchý uzel na spodní straně. Tohle je uzel, který vede vodítko pod bradou koně. Měl by mít dvě smyčky a délku okolo 4 - 5 palců. Neutahuj tento uzel dříve než budeš moci ohlávku přizpůsobit koni.


Krok 9:
Zkrať oba konce lan aby byly stejně dlouhé a lehce (!) je ožehni, aby se netřepily.

Krok 10:
Přizpůsob provazovku tvému koni. Pokud jsi neutáhl uzly příliš pevně, budeš mít možnost je posunout, upravit volné uzly atd. Pokud potřebuješ upravit velikost, přetáhni uzly nahoru nebo dolů, nebo uprav velikost lana pod bradou. Pokud budeš chtít na provazovce jezdit, budeš pravděpodobně potřebovat delší lano pod bradou koně - doporučovala jsem 2 - 4 palce.
Uvázání "latch knot":
Protáhni lano smyčkou zevnitř ven. nech prsty nad smyčkou, protáhni lano kolem smyčky a skrz prostor, který držíme prsty. To je nejlepší cesta jak uvázat "latch knot". Sama se nepovolí a snadno ji rozvážeš když budeš chtí provazovku sundat.