Duben 2008

Kanikuly

23. dubna 2008 v 18:51 | Mad Mary |  Hudba
Tak zase to neí o koních ale si myslim že neva :-) Je to další písnička, se kerou mě seznámila (jak jinak) moje kámoška :-) Mě se moc líbí tak můžete napsat svůj názor... :-)
Tento "klip" je spíš jenom hudba.. celou dobu je tam totiž obrazovka s nápisem "bum - kanikuly" takže nehodnoťte klip ale písničku.. :-)

Shagya arab

15. dubna 2008 v 19:39 | Mad Mary |  Plemena koní
Malá historie:
Maďarsko se již dávno proslavilo svými arabskými koňmi. Zeměpisná poloha ve středu Evropy a s tím související války, invaze, revoluce a posuny politických hranic způsobily dlouhodobé přerušení rozvoje velkých hřebčínů, které se mohly stát jedněmi z největších středisek pro chov arabů. Dva z původních kmenů, nyní již plemen, odvozených od čistokrevného araba jsou Shagya a Gidran. Obě vzikla v 19. století, samostatně, a to Shagya v Bábolně a Gidran v Mezöhegyesi...
Vznik názvu:
Plemeno dostalo název podle zakládajícího hřebce Shagya, který se pyšil překrásnou hlavou a celým tělem.
Charakteristika:
Polokrevný Shygya se vyznačuje dobrými vlastnostmi plnokrevného Araba a mnohdy bývá i "více kvalitnější".
Popis:
Hlava a krk:Profil je výrazně konkávní, nos se zužuje, chřípí je úzké, kůže mimořádně jemná a nozdry široce rozevřené. Velké oči jsou posazeny daleko od sebe a dominují hlavě. Vazba hlavy s krkem umožňuje její neobyčejnou pohyblivost. Krk je elegantní a klenutý.
Trup a ocas: Shagya, vyšlechtěný jako jezdecký kůň, má přiměřeně šikmé plece, které přispívá k prostornosti chodů a délce kroku. Kohoutek je výrazný. Hřbet je krátký, mírně konkávní, bedra silná. Podobně jako čistokrevní arabové, má i Shagya 17 žeber, 5 bederních obratlů a 16 ocasních (v porovnání s ostatními plemeny která mají 18 - 6 - 18). Hlavně proto má vysoce nasazený ocas a výraznou hřbetní linii.
Nohy a kopyta: Arabský kůň nabyl zlou pověst, že má slabé zadní nohy, po této stránce však nelze plemeno Shagya kritizovat, protože jeho zadní nohy jsou pozoruhodně korektní. Fundament končetin je celkově kostnatý a suchý. Obvod holeně je málokdy menší než 19 cm. Kopyta jsou velmi kvalitní a tvrdá a mají dokonalý tvar i velikost. Shagya má, podobně jako všichni arabi, velmi pěkné chody. Prostorné a pružné, jako kdyby se kůň pohyboval na pružinách.
Výška: do 152 cm v kohoutku
Zbarvení: U Shagyů převažuje bílá barva, ale vyskytují se i všechny ostatní barvy arabů. Nejvzácnější zbarvení je černé.
Využití:
Shagya je v zásadě užitkový kůň, chodící jak pod sedlem, tak v zápřeži. V minulosti byl Shagya koněm maďarských husarů, ideálních představitelů lehké jízdy. Osvědčil se jako rychlý, vytrvalý a velmi tvrdý jezdecký kůň.

Něco jako záhlaví se Shagyou

15. dubna 2008 v 19:14 | Mad Mary |  Pro blogery
Tak jsem byla u pc a přemýšlela, až jsem vymyslela to, že sem spustila Adobe photoshop a začala vytvářet něco jako záhlaví se Shagyou (Shagya arab). Shagya je moje oblíbený plemeno koníka (většinou sou to bělouši). Já prostě zbožňuju býlý Shagye. Mám je moc láda...
Zde je můj výtvor:

Vítězi bleskovky č.4: Poznej plemíko koníška :-)

15. dubna 2008 v 15:15 Vítězi bleskovek z konsky3.blog.cz
Tak, včera jsem ukončila tuto bleskovku a právě teď dokončila výrobu diplomů. Takže začneme umístěním:
1. místo: Alex
2. místo: Mis@
3. místo: xx
4. místo: Krisťa
5. místo: Hyperactiv
6. místo: Yasmina
Tak: Diplom za 1. místo pro Alex:
Za druhé místo, pro Mis@:
Za 3. místo pro xx
Za 4. místo pro Krisťu:
Za 5. místo pro Hyperactiv:
A za 6. místo pro Yasminu:
Všem gratuluju, doufám, že se vám diplomy budou aspoň trošku líbit :-)

JO TJ Tempo

14. dubna 2008 v 21:43 | Mad Mary |  TJ Tempo
Taaak... O Tj Tempu jsem sice už psala do rubriky "Koňské oddíly" ale založila jsem tubriku Tj Tempo, takže, musim něco o oddíle napsat i do jeho rubriky, mne?
Tak ok... Tj Tempo je skvělý jezdecký oddíl, zaměřený pouze na jízdu v sedle. Naučíte se zde jak na koních jezdit, tak je nasedlat, vyčistit, vykydat boxy ... tzn. naučíte se i o ně postarat. Jak většina oddílů, mají svůj systém i zařazování nových členů (cca půl roku jste nejezdící a potom vás zapíšou do jezdeckých hodin). Já mám tento oddíl moc láda... Čim to bude? Toť otázka :-D Prostě tam chodim a moc se mi tam líbí. Jsou tam suproví koníci, a taky lidi :-)
Více info na :

Sobota 13.4.2008

14. dubna 2008 v 21:27 | Mad Mary |  Moje zážitky
Tak sobota byla fakt docela goood. Normálně jsem přišla do oddílu, vykydala, podestlala a potom jsem šla s kámoškou ven s ronym - pejskem v TJ Tempu. Venku jsme byli asi 1-1,5 hodiny a divily jsme se, proč holky ještě nejezdí, když sme už před hodinou stavěly přkážky... No a pak sme se teda vrátily, holky už byly na koních a Terka na mě: "Makej máš Bzuka" A já tam jak vyvoraná myš na ní zejrala že já mám bzuka... už byl naštěstí nasedlanej (moc za to Anetce děkuju), a tak sem si rychle šla pro helmu a bičík nasedla a jely sme nejdřív ven na projížďku (krok, klus, cval) ale to by nebylo všechno... Když sme přijely, čekala jsem že martin řekne "Burák domu a Bzuk taky" ale ne... Martin řekl "Burák domů a poníci tady zůstanou" takže další překvápko mno a pak nás zavolali na jízdárnu, mezi ty připravený překážky (já nikdy v životě neskákala) a já s řikala... to je sice fajn ale doufam že počítaj s tim že neumim skákat... Mno a za chvíli Lucka řekla : Tak maríno, najeď v klusu na to překážku jakoby se nic nedělo a neboj se... mno ani sem se nenadála a už sem byla se Bzukem (i na Bzukovi) za překážkou. Já skočila poprvný v životě skok! Jupíí! měla sem hroznou radost! No a potom jsme to ještě asi 5x skákali a pak už sme vyklusali, vykrokovali a obešli oddíl... Toť vše. To byl můj nejlepší den na koníkách! Jupííí! :-)

Spring horses

14. dubna 2008 v 20:56 | Mad Mary |  Designy
Tak, první design do rubriky... a tady jsou základní údaje... :-)
Název: Spring horses
Autor: Mad Mary
Datum výtvoru: 14.4.2008
Poznámka: Jaro už je tu, a tak jsem se rozhodla změnit design, no a protože mám zrovna docela dobrou náladu, tak jsem udělala nějaký design s jarními a veselými barvami. A název SPRING HORSES je jako spring - jarní a horses to už je jasný... prostě mě to takhle napadlo... :-)
Náhled:

Designy

14. dubna 2008 v 20:46 | Mad Mary |  Designy
Tak jsem konečně po dlouhý době zase na blogu, vymyslela jsem novou rubriku designy. I přesto, že tento blog prošel už mnoha designy, ode dneška sem budu dávat každý design, který bude na tomto blogu zprovozněný, aby ste měli ňákou představu, jak to tady vypadalo a tak... Designy budou samozřejmě s koňmi :-)

Básnička - O Cieszymirovi

11. dubna 2008 v 21:48 | Mad Mary |  Když nwm kam
Na jednom místě v jeden den,
zrodil se dostihový sen.
On pyšnit se krásmýn jménem měl,
taky dostihy a vyhrávat chtěl.

Jednou přišel ten osudný den,
a náhle rozplynul se krásný sen.
Do nebe vsloupi, ani nezaklepal,
jako by jej každý čekal.

Při vzpomínce na něj zasteskne se,
On teď na pastvinách prohání se,
Dostihová legenda co přinesla mír,
se pyšní jménem Cieszymir!
Není to sice můj výtvor, zkopírovala jsem to z www.kone.blog.cz ale mě se to moc líbí :-)

Usama (Myšák)

11. dubna 2008 v 21:40 Koně, které znám
Tak Usama je nový koník v Tj Tempu, je to takový šedivý valášek, mě se moc líbí.. moc toho o něm nevim a tak radši nebudu kecat :-D Zatím na něm jezdí jenom některý lidi, aby si koník v oddíle zvyknul... Moc se mi líbí... příde mi jako "velkej bzuk" - teda na pohled, mno a pod sedlem nwm to asi až takovej bzuk neni, ale co mi holky řikaly tak to s nim celkem de :-D
Tak tady je jedna jeho fotečka... fotila jí Helča z Tj Tempa - je to super holka, se všim pomůže... No a tady je její blog: www.forty.blog.cz (tu fotečku jsem zmenšila, kvůli tomu aby se to načítalo rychlejš lidem s pomalym připojením... ale myslím že je docela vidět i takhle :-))