Červenec 2008

Konsky3 - NEWS!!! (29.7.08)

29. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  NEWS!!!
Tak a jsou tu opět novinky...
1) nový design - Golden race - bude tu přes prázdniny...:-))
Tak nezapomínejte vyplňovat...
3) přibylo tu pár nových plemen, videí a taky se rozvíjí minislovní :-))
Tak to je zatím vše :-))

Plyšáček - poníček

28. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Videa s koníky
To je úžasný hříbátko poníčka! Připomíná mi trošičku Buráčka! jestli takle vypadal dyž byl maličkej...no je to stě užasný! :-)))♥


Tankred

27. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Koňské hvězdy
Tankred byl úžasnej dostihovej koníček, a moc mu to šlo...jednoho dne si ale zlomil nožičku a ...
Starty: 23 · Vítězství: 12 · Umístění: 7 · Výhry: 4 314 858 CZK
Hnědák nevelkého vzrůstu s bojovným srdcem byl zakoupen jako roček v polském Golejewku. Ve dvou letech debutoval sedmým místem v italském Meranu. Pak zvítězil v Bratislavě, ale především v Gerschově memoriálu (NL) v Mostě, sezónu uzavřel druhým místem v Pardubicích a stal se nejlepším dvouletým hřebcem.
V roce 2003 ve třech letech nejprve nastoupil bez rozcvičky na start slovenské klasické Velké jarné ceny (L) a v rekordním čase zvítězil. O dva týdny později si poradil s mezinárodní konkurencí v Bratislavském kriteriu (L), kdy také přesvědčil o svých vytrvalostních schopnostech. V Českém derby (Gr.3) podlehl ve strhující koncovce skvělé klisně Ohne Sorge, porazil však německého Contase. Ve Slovenském derby (Gr.3) opět s Ohne Sorge prohrál. Po diskvalifikaci vítězky však slovenský vavřínový věnec získal dodatečně. Vítězstvím ve slovenském Saint Leger (L) se zapsal do historie jako první vítěz slovenské trojkoruny.
"Tanýsek" zraje jako víno. Jako čtyřletý nepoznal v pěti startech porážku. Zvítězil mimo jiné v prestižní Velké ceně Slovenska (Gr.3) a získal double v podobě pražského a bratislavského Zlatého poháru (L). Velmi cennou trofej přivezl i z italského Merana, kde triumfoval v Premio Bolzano. Skvělou sezónu mu pak bohužel předčasně ukončilo zranění kopyta. Přesto získal na Slovensku v tradiční anketě dva tituly v kategoriích Nejlepší vytrvalec a Nejlepší 4-letý a starší hřebec, v Česku pak získal titul Nejlepší starší kůň.
V důsledku problémů s kopytem zahájil sezónu 2005 až v červnu pátým místem ve Velké ceně Slovenska (Gd.3), pak vyhrál slovenský Zlatý pohár (L) a odjel zkusit štěstí do německého Baden-Badenu. Tamní konkurence v Badener Steher-Cupu (L) byla nad jeho síly a skončil sedmý. Po návratu z ciziny bojoval o vítězství ve Velké ceně českého turfu (Gd.3), ale délka krku mu k vítězství chyběla. Vůbec se mu nepovedl pardubický St.Leger (NL), kde se nedostal přes sedmé místo. Reputaci si měl napravit v Ceně prezidenta republiky (NL). Bohužel na začátku oblouku chuchelské dráhy si přivodil zlomeninu zadní nohy, která nebyla slučitelná se životem a musel být uspán. Česká a slovenská dostihová scéna ztratila jednoho ze svých velikánů.

Zdroj: www.wrbna.cz


Buloňský kůň

26. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Plemena koní
Tak..taky méňe známe plemeno ale neva :-D
Popis a charaktreistika:
Buloňský kůň patří k nejušlechtilejším chladnokrevníkům, protože po řadu století byl zušlechťován orientální krví. Je to kůň všestranný, velmi silný, ale s kvalitními chody a proto použitelný i jako těžký jezdecký kůň. Vedle výborné povahy se uplatňuje i jeho pěkný exteriér, zejména ušlechtiláhlava. Díky svým kvalitám se tento kůň může uplatnit i v současnoti jako výborná základna pro chov sportovních koní.
Buloňský kůň je vysoké plemeno, výška v kohoutku kolísá od 155 až do 168 cm, ale může být i vyšší. Hlava je malá, ušlechtilá, s rovným profilem, velkýma výraznýma očima, široce rozevřenými nozdrami a pěkně tvarovanýma, poměrně malýma, ale velmi pohyblivýma ušima. Mohutný svalnatý krk je krásně klenutý a hladce navazuje na robustní plece. Hřebci mají tukový hřeben. Hřbet je široký, svalnatý, záď kulatá, spáditá, ocas nízko nasazený, ale pěkně nesený. Aby nenarušoval linii zádě, přistřihují se žíně do kapkovitého tvaru. Nohy jsou silné, s výraznými klouby, mimořádně svalnatými bérci a pevnými, poměrně malými, ale kvalitními kopyty. Hrudník je velmi hluboký, prsa široká a svalnatá. Hříva i ohon jsou hedvábné, bohaté, vlivem orientální a andaluské krve mohou být zvlněné. Na nohou je malý, hedvábný rous. Tradičním zbartvením buloňských koní je barva bílá, jsou to tedy bělouši různých barevných odstínů. Srst je hladká, přiléhavá, kůže poměrně tenká, takže zřetelně vystupují cévy a povrch těla budí dojem "leštěného mramoru". Jen výjimečně se v chovu objevují ryzáci, i když moderní chovatelé jim nyní dávají přednost. Bulonští koně se od 17. století chovali ve dvou rázech - lehčím, kterému se říkalo mareyeur, právě proto že sloužil k dopravě čerstvých ryb. Těžší koně sloužili k tahu a v zemědělství.
Předností buloňského koně jsou jeho chody. Kůň má dlouhý vydatný krok, energický a vytrvalý klus a je schopen i dobrého cvalu. Z toho důvodu sloužil jako těžký jezdecký kůň, což byla konečně ve středověku jeho hlavní úloha.
Povaha:
Povaha buloňského koně je mírná, klidná, je to však zvíře inteligentní a temperamentní, takže se velmi snadno cvičí pro nejrůznější úkoly. Učenlivost byla vždy u tohoto plemene velmi důležitá, protože výcvik koní pro nesení ozbrojeného jezdce a pro bojové použití byl velmi náročný, stejně tak jako výcvik turnajových koní. Současně museli mít koně používaní pro tyto účely dostatek temperamentu a odvahy. Tyto vlastnosti si buloňský kůň uchoval i v době, kdy je chován pro mnohem mírumilovnější úkoly. Chov buloňských koní podléhal schválení vládních orgánů a zejména vývoz vyžadoval přímo povolení vlády.
Využití:
Využití buloňského koně jako válečného oře patří minulosti a vývoj, zejména příliv berberské krve, poněkud pozměnil původní typ ve všestranného jezdeckého a později pracovního koně. Těžký typ sloužil v zápřahu, a to v zemědělství, v dopravě, ale také v armádě. Právě během 1. světové války došlo k velkým ztrátám těchto koní na frontě. Lehčí typ se uplatňoval nejen ve svém původním poslání rychlého klusáka pro dopravu nákladů, ale také jako kůň kočárový a v menší míře jezdecký. Po 2. světové válce se znovu projevil velký úbytek těchto koní a současně zmizela většina pracovních příležitostí pro ně. Rychlý klusák slouží nyní jako základ chovu sportovních koní těžšího rázu a kříží se s plnokrevníky nebo angloaraby. Kříženci slouží při vozatajských soutěžích i jako jezdečtí koně. Zděděné kvalitní chody a inteligence buloňce se projevují zejména při klasickém výcviku. Těžší buloňci se využívají hlavně k reprezentačním a reklamním účelům, ale jsou hledaným zbožím i na masných trzích, protože je to plemeno rychle rostoucí a časně dospívající.

Zdroj: www.horses-online.cz


Koňský minislovník "CH"

25. července 2008 v 12:00 | Mad Mary
Chambon-Zařízení sloužící k ovládání koně na lonži, které zvířeti dává značnou volnost pohybu dopředu i do stran. Nedovoluje mu zvedat hlavu, protože působí na pásek v týlu a na nervové centrum koně v tomto místě. Kůň se učí pohybovat se na lonži s uvolněnou, skloněnou šíjí v rovnováze bez tvrdého působení na jeho tlamu. Takové uvolnění má příznivý vliv na rozvoj a utváření hřbetního svalstva.
Charabanc-Dlouhý otevřený vůz, ve kterém jsou lavice pro cestující umístěny podél bočnic. Název je odvozen od francouzského char a banc - vůz s lavicemi.
Charakter-Souhrn psychických vlastností. Posuzuje se podle spolehlivosti, s jakou se kůň podrobuje člověku. Dělí se na pracovní, ve vztahu k člověku a při kování.
Chladnokrevník-Mohutný, těžce stavěný kůň, jehož původ hipologové odvozují od západoevropských divokých koní ( Equus robustus ). Vyznačuje se silou a schopností tahu, je však pomalejší a méně vytrvalý. Většina chladnokrevných plemen byla zlepšena teplokrevníky. Je to pracovní kůň.
Chody koně-základní pohyb koně - krok, klus, cval a couvání. Některá plemena koní využívají převážně jednoho chodu, např. chladnokrevníci jsou většinou koně krokoví. Klusáci mají zase vynikající vlohy ke klusu. Cvaloví koně jsou především plnokrevníci. Zvláštní chody mají mimochodníci - mimochod.
Chomout-Hlavní součást postroje pro těžké tažné koně. Tělo chomoutu je z kůže, vycpané, dřevěná část se nazývá kleštiny. Chomout se nasazuje koni přes hlavu, podkládá se měkkou plátěnou koudelí vycpanou poduškou. Tažný bod je v dolní třetině lopatky. Je to nejvhodnější postroj pro tažné koně.
Chomoutek-Součást kočárového postroje, lehčí a zdobenější než chomout. Je vycpán srnčími chlupy a nepodkládá se poduškou.
Chov-Skupina jedinců určité zootechnické jednotky (plemena, rázu, kmene), chovaná na určitém území
Chovná klisna-Klisna určitého plemene zařazená do chovu, zpravidla splňující podmínky vzhledu a často i výkonnosti. Požadavky na výkonnost jsou stanoveny v šlechtitelských programech těchto plemen.
Chovná linie-Soubor hřebců v různém stupni příbuznosti k zakladateli linie, vyznačujících se dědičnou ustáleností vlastností, která zmíněnou linii určuje.
Chovný kůň-Kůň požadovaný k chovu, včetně plemenných koní.
Chránítka-Při sportu i dopravě je nutné chránit koně před úrazem, a to zejména dolní část noh. Proto se koním dávají chránítka na holeně, spěnky, korunky, ale i hlavy, kořen ocasu apod. Jsou kožená, gumová nebo z plastů. Parkurová chránítka jsou vpředu otevřená, závodní jsou celistvá, nohy klusáků chrání kromě toho gumové zvony. Chránítka určená k dopravě jsou vyložena plstí. Šlachy chrání v případě potřeby obinadla ( bandáže ).

Zdroj: www.horsesstar.estranky.cz


Ouuu :-((

24. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Zajímavá "nekoňská" videa
Ouuuu... :-(( Nechtěla bych takhle dopadnout...


Nejhorší pády a útoky

23. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Videa s koníky
Hm...dobrý video! :-DD


Bleskovka č. 7 - Typ ohlávky (ukončeno 26.8.2008)

22. července 2008 v 8:00 | Mad Mary |  Bleskovečky!
Tak a máme tu zase novou bleskovku! Tentokrát s jiným úkolem samozřejmě... :-D
Zadání:
Napiště mi, jaký typ ohlávky má koník na obrázku na sobě...
Co napsat do komentáře?
Stačí odpověď a přezdívka :-)))
A ceny?
1) diplom
a pro 1. rozvrh
Vyhodnocení?
První tři dostanou ceny :-))) :-D

Koňský minislovník "H"

21. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Koňský minislovník
Hack-Uznaný typ lehkého jezdeckého koně.
Hackmore-Speciální uždění, které se skládá z vetšinou kovového nánosníku, páky, podbradního řetízku a ohlávky. Kůň je ovládán pomocí tlaku vyvájeného na nánostník. Měli by ho používat jen zkušení jezdci!!!
Hackney-Plemeno teplokrevných koní, zpravidla s vysokou akcí, vyšlechtěných v Anglii.
Háček na kopyta-Pomůcka, kterou odstraňujeme nečistoty z kopyta.
Hadí příkop-Překážka ve steeplechase. Odskok je položen výše než doskok, mezi nimi je vodní příkop.
Hafling-Menší plemeno jezdeckých koní. Vznikl křížením norického a arabského koně v Tyrolsku.
Halali-U parforsních honů - poděkování účastníkům honu a odměna smečky honících psů nebo závěrečná (dostihová) část honební jízdy - Huberta.
Halfra-Ohlávka
Handicap-1. Znevýhodnění, v dostizích (handicapech) nese kůň zátěž podle generálního handicapu. 2. Generální handicap - podle výkonnosti koně určuje zátěž koně (čím lepší kůň - tím nese vyšší váhové zatížení, u klusáků je znevýhodnění vyjádřeno v metrech).
Hannoverský kůň-Teplokrevný kůň, který vyniká skokovými i drezurními schopnostmi, pochází ze severního Německa.
Házlerin-Nákrčník
Heat-Mezinárodní výraz pro rozjížďky klusáckých dostihů, které se jedou nadvakrát nebo natřikrát a při nichž vítězí kůň, který dosáhne celkově nejkratšího času
Hecpajč-Dostihový jezdecký bičík
Heka-Překážka v podobě živého plotu
Herpes-Opar lysavý, nakažlivá kožní nemoc vyvolaná plísní. Je nakažlivá pro lidi.
Hessenský kůň-Teplokrevný kůň, který pochází ze středního Německa, je využíván pro sportovní a rekreační účely.
Hierarchie-Přesné pořadí podle sociálního postavení ve stádě
Hipiarchie-Léčení koní
Hipodrom-Původně název pro závodní dráhu, kde soutěžila spřežení (Řecko, Řím). Dnes se toto označení používá v mnoha zemích obecně pro dostihovou dráhu.
Hipolog-Odborník v chovu koní.
Hipologie-Nauka o koních
Hipologické muzeum ve Slatiňanech -Zámeček, v němž jsou umístěny vzácné umělecké originály a unikátní odborné sbírky s hipickou tematikou. Jeden salónek je vyhražen trofejím a památce slavného jezdce kpt. Rudolfa Poplera.
Hipomanes-Ploché želatinózní útvary vypuzované klisnami po porodu, zbytky histiotrofní výživy (způsob vyživování do vytvoření placenty), tzv. "chlebíček"
Hippometr-Tenká kovová roura rozdělená na dvou stranách na cm a mm od 0 do 2000 mm. Dá se rozložit na 4 díly a znovu složit. Lze na ni nasadit a proti sobě posunovat 2 příčná ramena (50 cm dlouhá, pohyblivá, na jednom konci zahrocená a na druhém hranatá)
Hippometrické kružítko-Pomocí něho se měří se délkové, šířkové a hloubkové (pohodlněji) rozměry koně. Má ramena dlouhá 75 cm. Je opatřeno škálou rozdělenou na cm a na mm a vyrytou do kovového půlkruhu na způsob úhloměru upevněného k jednomu konci kružítka. Druhé rameno s indexem se pohybuje po onom půlkruhu, na němž se odečítá v cm a mm rozevření konců kružítka. Hroty kružítka jsou tupé, jsou-li dřevěné nebo kovové, jsou opatřeny na konci kuličkou.
Hipoterapie-Léčba prostřednictvím koně, má pozitivní psychický i fyzický vliv .
Hlezno-Oblast zánártí na zadní končetině.
Hlezno nízko nad zemí-Krátké záprstní kosti zadních končetin prozrazují velkou sílu odrazu koně při skoku.
Hlezno vysoko nad zemí-Dlouhé záprstní kosti zadních končetin jsou považovány za chybu.
Hloubka hrudníku-Vzdálenost od nejvyššího bodu kohoutku k pod ním ležícímu bodu na hrudní kosti. Hloubka hrudníku je významná pro funkci kardiorespiračního ústrojí.
Hnědák-Kůň hnědé barvy, ocas a hříva jsou však vždy černé. Podle základního zbarvení lze odlišit různé druhy hnědáků ( světlý, červený, kaštanový, tmavý a černý ). Posledně jmenovaný je jako uhel, najdete však světlou srst kolem huby a ve slabinách.
Holeň-Třetí kost záprstní a dvě kosti bodcové. Odpovídá záprstní (metakarpu). Aby byla holeň zatěžována rovnoměrně, musí být nasazena svisle. Pokud se vychyluje z osy, je narušena pravidelnost chodu a mohou vznikat kostní výrůstky (exostosy).
Holštýnský kůň-Teplokrevný kůň ze severu Německa s vynikajícími skokovými schopnostmi.
Horsman-Koňař, člověk dobře spolupracující s koněm (př. podle Pata Parelliho, Montyho Robertse...)
Hřbílko-Pomůcka k čištění koně od prachu a nečistot. Může být kovové, gumové nebo plastové.
Hřebčín-Chovné zařízení k reprodukci plemene. Jsou v něm soustředěny klisny nejlepší kvality, k nimž jsou podle potomstva přiděleni geneticky prověření plemeníci. Poměr klisen k plemeníkům bývá 10:1 až 25:1.
Hřebčinec-Instituce soustřeďující vybrané (licentované) hřebce, zajišťující plemenitbu v určených zemských oblastech přidělením na určité připouštěcí stanice v jarním připouštěcím období (zpravidla únor až červenec). Po ukončení připouštěcí sezóny se hřebci vracejí zpět do hřebčince.
Hřebec-Samec koně starší než čtyři roky. Plemenný hřebec je vybraný za způsobilého k plemenitbě, je licentován.
Hřebeček-Nekastrovaný mladý kůň do tří let stáří.
Hřebelcování-Kartáčování, při němž zbavujeme srst nečistot a zlepšujeme tak její vzhled i stav.
Hřeben na hřívu-Slouží k česání žíní a protrhávání
Hřebení-Porod klisny.
Hřebice-Zastaralý název pro dosud nezapuštěnou klisnu.
Hříbárna-Zařízení, kde se pastevně chovají odstavená hříbata tj. od 4 až 6 měsíců, až do zařazení do výcviku. Bývá obyčejně při hřebčíně.
Hříbě-Mládě koně do věku tří let.
Hříva-Dlouhé chlupy na hřebenu krku koně. U divokých koní je krátká a vztyčená, u domácích dlouhá. Upravuje se různým způsobem. Někdy se stříhá nakrátko, jindy se zkracuje nebo stupňovitě sestřihuje. Často se zaplétá nebo vyvazuje do uzlíků.
Hubert-1. sv. Hubert - patron myslivců. 2. slavnostní vyjížďka s překážkami na závěr jezdecké sezóny
Hucul-Plemeno malého horského koně chované původně v Karpatech.
Huláni-Lehké jezdectvo původně působící v polském vojsku. Od 19. století zavedeni i v jiných armádách.
Hunter-Mohutný honební kůň se zvláště vyvinutými skokovými vlastnostmi, zpravidla kříženec A 1/1 a chladnokrevného koně.
Husaří-Jezdectvo uherské armády zavedené v 15. století.
Hůlková míra-Pomocí ní měříme koně. Zhotovuje se ve tvaru vycházkové hole s vysunutou čtyřhrannou kovovou tyčí, na níž je vyryta stupnice v cm a z níž lze vysunovat krátké vodorovné ramínko k stanovení výškových rozměrů. K tyči je ještě zasunuto jedno ramínko, které se našroubuje na druhý konec hole k stanovení délky koně
Hýblo-Páka, která je součástí uzdy a na jejíž délce je závislá síla působení uzdy na tlamu koně.
Hybrid-Produkt křížení mezi různými druhy tedy i mezi koněm a jeho příbuznými (oslem, zebrou aj.)
Hyrda-Protěná překážka v dostizích vysoká kolem 120 cm.

Zdroj: www.horsesstar.estranky.cz


Koňský minislovník "G"

20. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Koňský minislovník
galop - cval
Ganaše- Žuchvy, část dolní čelisti koně.
generální handicap - pořadí, v kterém jsou koně seřazení podle kvality. Ta je vyjádřena hmotností, kterou by ten který kůň měl nést oproti soupeřům, aby všichni měli stejnou šanci zvítězit. Handicap se mění po každém dostihu podle výkonu každého jednotlivce. Každoročně je pak definitivně uzavřen na konci sezóny.
General stud book- Plemenná kniha anglického plnokrevníka. Byla uzavřena roku 1971.
genotyp- souhrnné dědičné založení jedince. Soubor genů v buňce. V širším významu se hovoří o genotypu jedince, v užším o genotypu vybrané vlastnosti. Genotyp se může projevit v určitém prostředí měřitelnou formou, a to fenotypem.
Gidran- Rakousko-uherský kmen koní, angloarabský typ. Založen arabským hřebcem Siglavi - Gidran, který se narodil r. 1810.
gig - lehký dvoukolový jednospřežní kočárek.
Grand - prix- Jedna z nejvyšších drezurních úloh.
Grand National Steeplechase- Velká Národní Steeplechase
Grand prix- Velká cena
Grošování- Tmavé skvrny se světlým středem na srsti koní. Grošování je vytvářeno sítí krevních vlísečnic pod kůží koní.
Gumové udidlo- Udítko je rovné z tvrzené gumy, používá se hlavně pro mladé koně.

gymkhana - soutěž složená z nejrůznějších disciplín převážně hravého charakteru


Typy udidel

19. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Vybavení pro koně
Stihlové udidla
Stihlové udidlo je vždy zakončeno kroužky nebo olivami různých tvarů, případně opatřeno roubíky.Část udidla, kterou má kůň v hubě se nazývá udítko.Udítko může být z jedné části nebo jednou či dvakrát lomené.Dále může být udítko různě silné, čím víc je silnější tím míň je ostré jeho působení.Udítka jsou: Gumová, kovová nebo i z plastu
Obrazek
Pákové udidlo
Pákové udidlo se většinou používají v kombinaci s jednoduchým udidlem při uzdění uzdou.Pákové udidlo má udítko z jedné části a po stranách dvou ramenná hýbla.Udítko může rýt rovné nebo s ohbím pro jazyk:Udidla s ohbím pro jazyk jsou ostřejší, neboť vyvinují větší tlak na citlivé dásně.Ostrost účinku pákového udidla závisí také na délce hýbel a na použití podbradního řetízku
Obrazek
Obrazek
Déčkové udidlo
Obrazek
Olivové udidlo
Obrazek
Pelhamové udidlo
Do pelhamového udidla lze připnout jednu nebo dvě otěže.Pokud udidlo používáme s dvěma otěžemi, je horní otěž stihlová a má normální účinek,spodní otěž je páková a její účinek je ostřejší
Hackamore
Hackamore pochází původně z Jižní Ameriky,ale dodnes tento typ uzdění používá také zejména mnoho skokových jezdců.Kůň v hubě nemá žádné udidlo.Účinek hackamore spočívá v tlaku na nosní kost a na stanice koně
Obrazek
Roubíkové udidlo

Obrazek

zdroj: niky-horses.estranky.cz

I´m too sexy...

18. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Videa s koníky
Tak to je dobrý :-DD

Sorria

17. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Plemena koní
Popis a charakteristika:
Je to právě malý pony sorria, který představuje spojovací článek mezi původním předhistorickým stádem a současnými iberskými plemeny. Ačkoliv sorria byl lidskou rukou značně pozměněn, přece si zachoval mnohé rysy zděděné po dávných předcích. Mnozí z těchto poníků se neobyčejně podobají tarpanovi jak zbarvením, tak i kvalitou srsti. Před pouhými 50 lety byla tato podobnost ještě výraznější. Lopatka byla strmá, hřbet rovný, ohon nízko nasazený na srázné zádi a hlava velká s mírným klabonosem.
Současný sorria je daleko atraktivnější a s výškou 120 - 130 cm je to skutečná miniatura iberského koně, ať už andalusana, nebo lusitana. Stejně jako jeho předkové, i tento koník je neobyčejně odolný vůči horku i chladu a vydrží i při chudičké pastvě na špatných půdách nebo při minimálních dávkách krmení. Může mít nápadné zbarvení typu "jelení šedi", ale typičtější je primitivní plavé zbarvení s tmavou hřívou, nebo špinavě žluté se světlou. Často se u tohoto plemene objevuje tmavý ohon, hříva a nohy, úhoří pruh na hřbetě i zebrování na nohách. Dlouhé uši vysoko posazené na hlavě (jak tomu bývá u primitivních plemen), mají černé špičky. Silný krk je svým utvářením nezaměnitelně španělský. Záď je srázná, ohon nízko nasazen. Krátné nohy nesou hluboký a kompaktní trup.
Využití:
Po staletí byl sorria využíván k výkonu lehčích zemědělských prací. Mechanizace vedla málem ke zkáze plemene, zachránili je pouze Dr. Ruy d´Andrade a jeho syn Fernando. Chovají malé stádo těchto koní v přirozeném životním prostředí a tím podnítili ochranu a další péči o toto originální plemeno.

Zdroj: www.horses-online.cz


Koňský minislovník "F"

16. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Koňský minislovník
Faeton- Lehký typ čtyřkolového kočáru
Fajfka- Pomůcka donucující koně k poslušnosti. Je tvořena dřevěným držadlem a přízovou smyčkou, nasazuje se koni na horní pysk.
Falb- Slangový název pro plavého koně
falešná žebra - pět párů zadních žeber, která nejsou pevně napojena na hrudní kost.
FEI - zkratka Féderation equestre Internationale - mezinárodní jezdecká federace, vedoucí instituce světového jezdeckého sportu.
fenotyp - výsledek spolupůsobení dědičného základu a prostředí. Za určitých podmínek měřitelná funkce genotypu.
festle - spěnka
Fiaker- fiakr Kočár sloužící k přepravě osob za úplatu (drožka).
figury klasické - pozemní cviky vysoké školy, které se staly součástí drezurních soutěží - např. pasáž a piaf
Finský klusák- Původní finské plemeno menších koní s dobrými klusovými schopnostmi.
Fjordský kůň- Severské plemeno menších statných koní, kohoutková výška 130-140 cm, rozšířen hlavně ve Skandinávii.
flegmatičnost - nízká vzrušivost
Flegmona- Hnisavý zánět, otok, který prostupuje podkožní nebo jinou měkkou částí těla.
flémování - při flémování kůň zdvihá a obrací na ruby horní pysk. Toto chování se objevuje u hřebců větřící říjnou klisnu, ale často je způsobuje i velmi silný či neobvyklý pach nebo chuť, jako např. česnek, citrón nebo ocet.Reaguje tak na nezvyklou chuť či pach.
flígr - kůň, který podává nejlepší výkony na krátkých vzdálenostech ( 1000 až 1400 m ). Typickým představitelem byl hřebec Hároš.
Folblut - Anglický plnokrevník využívaný jednak jako kůň dostihový, jednak jako kůň sportovní.
Forma koně- Momentální psychický, fyzický a výživný stav podmiňující výkonnost koně.
Formát- Rámec koně, daný poměrem délky těla k výšce v kohoutku
Francouzský jezdecký kůň- Sportovní kůň vzniklý na podkladě anglonormandské a hannoverské krve. Podílel se na vzniku Nonia.
Francouzský klusák- Plemeno vzniklé ve Francii křížením anglonormandských koní s americkými klusáky.
francouzský postoj - nepravidelný postoj předních končetin. Jedna noha je ze spěnkového kloubu rozevřená.
francouzský skok - překážka ve steeplechase. Dva živé ploty, mezi nimi je suchý příkop.
Frederigsborský kůň-Jezdecký kůň chovaný v dřívějším dánském hřebčíně Frederigsborg.
Freiburský kůň- Lehčí typ chladnokrevného koně chovaný hlavně ve Švýcarsku.
Fríský kůň- Populární plemeno koní pocházející ze severního Holandska. Typická je černá barva, bohatá hříva a ocas, rousy, vysoká akce končetin. Současné využití je především v zápřeži.
fullpace - maximální rychlost koní v dostihu, případně tréninku
Fuks-Fuchs - Slangově ryzák
Fundament- Souborný název pro končetiny koně.
Furioso- Kmen anglického polokrevného koně, který se výrazně podílelna vytváření českého teplokrevníka.

Zdroj: www.konissci.blog.cz


Koňský minislovník "E"

15. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Koňský minislovník
ekipa - skupina jezdců s koňmi ( stáj, země ), kteří se společně účastní sportovních soutěží.
elektrokardiografie - EKG, zaznamenávání elektropotenciálů vznikajících srdeční činností
Embryotomie - Je to přerušení březosti klisny, kdy je hříbě v klisně rozřezáno.
Epona- Keltská bohyně koní
Epsom- Dostihové závodiště v Anglii
Equus- Latinsky kůň
Equus asinus- Osel
Equus caballus- Kůň
Equus hemonius- Poloosel
Equus quagga- Zebra
etologie - věda, zabývající se studiem životních projevů a chování živočichů
ex aequo - výraz pro nerozhodný stav v soutěži.
Exmoorský pony - Poník pocházející z JZ Anglie, kohoutková výška 115-135 cm.
exteriér - zevnějšek koně posuzovaný na základě tělesných tvarů a jejich celkové souměrnosti

Zdroj: www.konissci.blog.cz

<![CDATA[//><!]]>

Bleskovka č.6. - Co má koník na uších? (ukončeno 26.8.2008)

14. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Bleskovečky!
Tak rozhodla jsem se uspořádat další bleskovku po dlouhé době :-)))
Úkol:
Mám záludnou otázku! (Hlavně pro jezdce!!) :-D Co má koník na uších?
Ceny:
Je to lehké, takže jenom diplom... a pro 1. klikací ikona :-))
Vyhodnocení:
Beru první tři!!
Co napsat do komentáře?
Napiště odpvěď... :-D a váš webík :-)) to je vše :-D
A nakonec tady máte tu fotku, podle které máte určit vybavení :-))

Tak to je hustý!!!

13. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Videa s koníky
Tak tohle je fakt hustej skok! Bohužel to do blogu nejde vložit jako z stream nebo youtube... tak je tady odkaz...

Arabský kůň

12. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Plemena koní
Popis a charaktreristika:
Arabský kůň je ojedinělé plemeno, poznamenané vyhraněným prostředím, v němž se vyvíjelo. Je to kůň výhradně jezdecký, velmi životný, zdravý, inteligentní a učenlivý. Arabští koně jsou vesměs individuality a zejména hřebci mají vyhraněný charakter. Přesto jsou to koně mírumilovní a snadno ovladatelní.
Typickým znakem araba je krátká, ušlechtile utvářená, suchá hlava s výrazně prohnutým profilem a široké, klenuté čelo pokračuje mezi očima štítovitou vyvýšeninou zvanou džiba (jibbah).Hlava se napojuje na krk zvláštním obloukem, zvaným mitbah. To mimo jiné umožňuje velkou pohyblivost hlavy. Krk je dlouhý, elegantně prohnutý, u hřebců má mírný náznak hřebene. Arab se liší od všech ostatních koní krátkým hřbetem, protože má jen 16 párů žeber a 5 bederních obratlů. Následkem toho je jeho kříž rovný a ocas vysoko nasazený. Ten se skládá ze 16 obratlů. Pouštní původ tohoto plemene prozrazuje tenká kůže, pod kterou se zřetelně rýsují cévy a šlachy, krátká, jemná srst a hedvábná hříva i ohon. Pohyb po tvrdém kamenitém podkladě přispěl k vývoji štíhlých suchých nohou se skvělými klouby a tvrdými, zdravými kopyty. Vydatný pohyb v horkém suchém vzduchu ovlivnil tvar chřípí a velmi pohyblivých, široce otevřených nozder. Uši jsou velmi pěkně utvářené a oči velké a zářivé, mírně prohnutý "štičí" profil pak výraz koně dotváří. Nejoblíbenější barvou arabů v evropských i amerických chovech je bílá, avšak ve své vlasti byli arabi hnědáci, ryzáci i vraníci. Arab je poměrně malé plemeno, povolená výška je od 144 do 152 cm, avšak menší postava není u araba na závadu. I když je arab nízký, nikdy se nepočítá k ponyům. Tradičně se u arabů hříva ani ocas neupravují. Žíně se nesmějí protrhávat ani přistřihovat a důležité je i přirozené vysoké nesení ocasu. Chody jsou vesměs vynikající, plavné, lehké a prostorné, jako kdyby se kůň pohyboval na pružinách. Přestoře je arab konstitučně jemný, váží do 400 kg, jezdec do 90 kg by mu neměl činit problémy.
Povaha:
Již vzhled ukazuje, že jde o zvíře velmi vnímavé, bystré a všestranně nadané. Drsné podmínky jeho původní vlasti umožnily arabovi rozvinout skvělý zrak i čich, neméně znamenitý sluch a jedinečný orientační smysl. Zvíře vyniká velkým temperamentem, ale současně je dobře ovladatelné a s chutí se učí různým trikům. Arabská tradice tvrdí, že tento kůň je neobyčejně oddaný a věrný svému pánovi, což dokládá mnoha působivými historkami.
Využití:
Arabský kůň je výhradně jezdecké plemeno a v minulosti posloužilo ke vzniku mnoha dalších plemen, závodních i pracovních. Arabskou krev má v sobě většina cenných jezdeckých koní...Arabský kůň je výhradně jezdecké plemeno a v minulosti posloužilo ke vzniku mnoha dalších plemen, závodních i pracovních. Arabskou krev má v sobě většina cenných jezdeckých koní...

Zdroj: www.horses-online.cz


Koňský minislovník "D"

11. července 2008 v 12:00 | Mad Mary |  Koňský minislovník
Tak, a je tu další "díl" koňského minislovníku...tentokrát od D...
Dámské sedlo- Sedlo uzpůsobené k bočnímu sedu. Má jeden třmen a držák na zavěšení pravé nohy.
Dámský sed- Boční sed, při němž jsou obě nohy na levé straně koně.
Dartmoorský pony- Plemeno středně velkých pony do KVH 127 cm, pocházející z jižní a západní Anglie
degenerace - zeslabení či ztráta jedné nebo několik životně důležitých funkcí či životaschopností
dědičnost- vlastnosti organismu zajišťující nepřetržité propojení jednotlivými generacemi, které podmiňují vývoj jedince ve stanovených podmínkách prostředí. Jev, při kterém se rodiče a potomstvo chovají stejným způsobem v podobných podmínkách. Podobné plodí podobné. Je však nutno brát v úvahu hlediska vývojová, dynamická a životní podmínky.
dědivost- důležitý genetický ukazatel chovu, označovaný symbolem h2 (heritabilita). Vyjadřuje podíl z celkové fenotypové proměnlivosti podmíněný dědičností. Výkonnostní vlastnosti koní mají nižší až střední dědivost, mechanika pohybu má dědivost vyšší. Odhady dědivosti jsou však velmi závislé na charakteru dat hodnotících jednotlivé vlastnosti.
derby- mezinárodní název nejvýznamnějšího klasického dostihu zpravidla na 2400 m. Chovatelská zkouška pro tříleté hřebce a klisny anglického plnokrevníka, při níž startující koně nesou v sedle stejnou hmotnost, pouze klisny mají úlevu 1.5 kg.
diagnostika - nauka o poznávání chorob
distance dostihu - vzdálenost, na jakou se dostih běží.
distance před cílem - označení vzdálenosti 200m před cílem, od tohoto bodu se nejpřísněji posuzují přestupky.
distancovat jezdce - odebrat mu jezdeckou licenci
distanční jízda - jízda pod sedlem nebo v zápřeži na větší vzdálenosti. Kůň v ní prokazuje své výkonnostní dispozice.
Dogcart - "psí vozík" anglického původu byl používán pro jízdy na venkově a také pro lovy a hony. Lovecký pes byl umístěn pod zadním sedátkem, odkud mohl na pokyn pána vyskočit za jízdy aniž by hrozilo, že jej kola zraní. Vůz byl řízen kočím.
Domestikace- Zdomácnění
Donský kůň- Ušlechtilé plemeno koní orientálního původu - anglická podskupina
Dospělost chovatelská - Jedinci jsou zařazeni do plemenitby, mohou se rozmnožovat. U teplokrevníků je to ve 4 letech, u chladnokrevníků ve 3 letech.
Dospělost pohlavní - Jedinec je schopen produkovat pohlavní buňky, které jsou pohlavně zralé. Koně jsou pohlavně zralí v 1 roce.
Dospělost pracovní- U plnokrevníků je to ve stáří 2 let, u ostatních až po ukončení tělesného vývoje. Nejoptimálnější je období 8 - 15 roků.
Dospělost tělesná - Kůň dosáhne tělesné dospělosti, je-li ukončen jeho vývoj. U teplokrevníků je to ve 4 letech, u chladnokrevníků ve 3 letech.
Dostihy- Rychlostní soutěže koní vedených jezdci
dostih mrtvý - součastné vítězství dvou nebo více koní
dostihový dres - oblečení dostihového jezdce, sestávající z bílých kalhot, barevné blůzy (v registrované kombinaci majitele koně) a čapky
dostihový kůň- kůň chovaný výhradně pro dostihy, původem většinou plnokrevník nebo klusák. Výjimečně se pro určitý typ dostihů používají i jiná plemena.
dotace - peněžitá odměna vyplácená majitelům vítězných a umístěných koní
doupě - dutina v rohové kopytní stěně, posuzuje se jako vada
Dovnitř plec, dovnitř záď- Drezurní cviky, práce na dvou stopách.
drezúra- jezdecká disciplína, při níž kůň předvádí v soubor speciálních cviků předepsaným způsobem.
Drožka-Koňský povoz provádějící přepravu osob, většinou za úplatu, koňský taxi.
Druh - Skupina zvířat, která jsou si podobná a jsou schopna se spolu rozmnožovat (pes, kůň, kráva,...).
Duga-Oj obloukovitého typu, používá se u ruského typu zápřeže, př. u ruské trojky.
Dušnost-COPD. Nemoc dýchacího ústrojí koně, často vzniká v důsledku přílišné námahy koně nebo prašného
prostředí. Je dlouhodobého charakteru.
Dvojbradlí-Šířko - výškový skok sestávající ze dvoou bariér. Druhá bariéra může být stejně vysoká (oxer) nebo vyšší.
(Dvojtá) uzda- Uzda se dvěma udidly, používaná v případě dobře vycvičených koní, např. při drezúře
Dvojskok- Dva jednotlivé skoky za sebou v jedné překážce, např. 6a, 6b.
Džigitovka- Jezdecká hra nebo soutěž voltižního typu (seskoky, výskoky, přemety).

Zdroj: www.konissci.blog.cz


Nejlepší překvápko? Malíček!

9. července 2008 v 19:49 | Mad Mary |  Malíček
Kdo je malíček? To je můj pejsek! je to úžasný malinký štěňátko! Momentálně jsou mu tři měsíce...když jsme si ho brali z útulku, byly mu dva měsíce..Jednou jsme se do útulku šli podívat na štěňátka...no a jakmile jsme Malíčka uviděli, už bylo jasný, kde bude mít svůj nový domamv! :-))) Tak moc se nebudu rozepisovat a dám sem jedno fotku :-))
Jak spinká: