Vybavení pro koně

Typy udidel

19. července 2008 v 12:00 | Mad Mary
Stihlové udidla
Stihlové udidlo je vždy zakončeno kroužky nebo olivami různých tvarů, případně opatřeno roubíky.Část udidla, kterou má kůň v hubě se nazývá udítko.Udítko může být z jedné části nebo jednou či dvakrát lomené.Dále může být udítko různě silné, čím víc je silnější tím míň je ostré jeho působení.Udítka jsou: Gumová, kovová nebo i z plastu
Obrazek
Pákové udidlo
Pákové udidlo se většinou používají v kombinaci s jednoduchým udidlem při uzdění uzdou.Pákové udidlo má udítko z jedné části a po stranách dvou ramenná hýbla.Udítko může rýt rovné nebo s ohbím pro jazyk:Udidla s ohbím pro jazyk jsou ostřejší, neboť vyvinují větší tlak na citlivé dásně.Ostrost účinku pákového udidla závisí také na délce hýbel a na použití podbradního řetízku
Obrazek
Obrazek
Déčkové udidlo
Obrazek
Olivové udidlo
Obrazek
Pelhamové udidlo
Do pelhamového udidla lze připnout jednu nebo dvě otěže.Pokud udidlo používáme s dvěma otěžemi, je horní otěž stihlová a má normální účinek,spodní otěž je páková a její účinek je ostřejší
Hackamore
Hackamore pochází původně z Jižní Ameriky,ale dodnes tento typ uzdění používá také zejména mnoho skokových jezdců.Kůň v hubě nemá žádné udidlo.Účinek hackamore spočívá v tlaku na nosní kost a na stanice koně
Obrazek
Roubíkové udidlo

Obrazek

zdroj: niky-horses.estranky.cz

Provazová ohlávka - návod

2. února 2008 v 9:11 | Mad Mary
Každý určitě ví, co je to provazová ohlávka, ale ne každý ví, že se dá i vlastnoručně uvázat. Já jsem podle tohoto návodu tu ohlávku vyrobila. Návod v původním znění je s chybami, a tak ho trožku upravím.
Budeme potřebovat asi 0.5 cm široký nylonový provaz a tady délka provazu podle koně:
Malý kůň - pony: 18 stop
Střední kůň - arab: 20 stop
Velký kůň: 22 stop
Plnokrevník: 24 stop
Chladnokrevník: 26 - 28 stop

1 stopa = 30,48 cm
Uzly
Jednoduchý uzel:
Jednoduchý uzel je základ provazové ohlávky. Když si chcete zavázat boty, použijete jednoduchý uzel. Vázání uzlu je jednoduché, těžší část je uvázání dvojitého uzlu.


Dvojitý uzel:
Dvojitý uzel se váže tak, že se provlékne jeden konec provazu skrz již uvázaný jednoduchý uzel. Je to velmi trvanlivý uzel, který je velmi obtížné ho uvázat, protože je na obou stranách provazové ohlávky.


Jak ho uvázat?
1.)Uvolněte jednoduchý uzel a protáhni volný konec jeho středem. Ujisti se, že provaz jde středem jednoduchého uzlu na stejné straně smyčky jako první jednoduchý uzel.


2.)Vezmi konec provazu u vrcholu jednoduchého uzlu a překřiž ho přes drážku uzlu, a pak zpátky za dvěma prameny lana. Připadá mi jednodušší otočit dvojitý uzel na stranu asi o 45 stupňů, to Vám ulehčí následující krok.


3.)Obtoč konec lana okolo a protáhni ho skrz střed jednoduchého uzlu. Protáhni lano skrz "nový" jednoduchý uzel a utáhni ho. Otoč a máš skvělý dvojitý uzel.

Vázání ohlávky
Tento typ ohlávky vyžaduje uvázání uzlů na přesném místě na laně. Vzdálenosti jsou měřeny mezi jednotlivými uzly, velikost uzlů do nich nepatří. Je důležité nevázat uzly zpočátku příliš těsně, protože se budeš muset vrátit do již uvázaných dvojitých uzlů při dokončování ohlávky.

Krok 1:
Rozhodněte se, jak velká ohlávka bude. Změřte obvod nosu koně právě pod lícní kostí. Poznámka: U většiny koní se pohybuje kolem 24 palců (1palec = 2,54cm).

BodMísto uzluMalýStředníVelkýXLXXL
Akonec lana -> Right Ear Knot28 palců30 palců32 palců34 palců36palců
BRight Ear Knot -> Right nose Knot7 palců8 palců9 palců10 palců16 palců
CRight Nose Knot -> Left Nose Knot8 palců9 palců10 palců11 palců12 palců
DLeft Nose Knot -> Throat Latch Knot29 palců31 palců33 palců35 palců37 palců
EThroat Latch Knot -> Tie Loop8 palců9 palců10 palců11 palců12 palců
FTie Loop -> Left Nose Knot8 palců9 palců10 palců11 palců12 palců
GLeft Nose Knot -> Right Nose Knot8 palců9 palců10 palců11 palců12 palců
HRight Nose Knot -> Throat Latch Knot29 palců31 palců33 palců35 palců37 palců
IThroat Latch Knot -> Right Ear Knot8 palců9 palců10 palců11 palců12 palců
JRight Ear Knot -> End of Rope28 palců30 palců32 palců34 palců36 palců

Poznámka: Toto je návod na uvázání provazové ohlávky - měl by sis přizpůsobit doporučené rozměry tak, aby tvému koni ohlávka seděla co nejlépe. Tento návod doporučuje dostatečně dlouhé lano na ohlávku pro průměrné koně dané velikosti. Když už si dáš tu práci si provazovku uvázat, je lepší nechat si rezervu a použít delší lano, je to lepší, než aby bylo příliš krátké! Když ses rozhodl pro velikost - je lepší mít provazovku trochu větší, než malou.

Krok 2:
Použij nákres dole, uvaž jednoduché uzly na laně v bodech A, B, C a D a použij rozměry uvedené v tabulce v kroku 1.

Krok 3:
Použij nákres nahoře, uvaž "tie loop" na správném místě protažením lana do smyčky a uvázáním dvojitého uzlu. Ujisti se, že vzdálenost mezi "tie loop" a "throat latch" (vzdálenost E) je správná podle tabulky v kroku 1. "Tie loop" by měla být dlouhá 4 palce.



Krok 4:
Použij nákres dole. Uvaž dovnitř "left nose knot" z "tie loop". Vzpomeň si na vzdálenosti z kroku 1, bod F na provazovce. Tohle je tvoje první příležitost použít dvojitý uzel. Použij dvojitý uzel k uvázání "left nose knot".

Krok 5:
Použij horní nákres. uvaž "right nose knot" z "left nose knot", bod G. Znovu použiješ dvojitý uzel k uvázání "right nose knot". Když dokončíš tento krok, tvoje ohlávka bude mít dva paralelní kousky lana mezi "left nose knots" "right nose knots". Mely by být stejně dlouhé.
Krok 6:
Použij nákres dole. Velikost vzdálenosti mezi bodem H z "right nose knot" do "throat latch knot" a uvaž "throat latch knot" použitím dvojitého uzlu. Ujisti se, že vzdálenosti mezi "left nose knot" a "throat latch knot" jsou stejné - body D a H musejí být stejné. Nyní je čas upravit všechny nesrovnalosti v délce.

Krok 7:
Tvoje ohlávka by se už měla rýsovat. Uspořádej ohlávku podle obrázku dole. Uvaž z "throat latch knot" do "right ear knot" - bod I - použij dvojitý uzel. Gratuluji, tohle byl poslední dvojitý uzel potřebný k uvázání provazovky. Ověř si, že jsou vzdálenosti správné.

Krok 8:
Použij obrázek nahoře. Vezmi dvě dlouhé části (D a H) a uvaž jednoduchý uzel na spodní straně. Tohle je uzel, který vede vodítko pod bradou koně. Měl by mít dvě smyčky a délku okolo 4 - 5 palců. Neutahuj tento uzel dříve než budeš moci ohlávku přizpůsobit koni.


Krok 9:
Zkrať oba konce lan aby byly stejně dlouhé a lehce (!) je ožehni, aby se netřepily.

Krok 10:
Přizpůsob provazovku tvému koni. Pokud jsi neutáhl uzly příliš pevně, budeš mít možnost je posunout, upravit volné uzly atd. Pokud potřebuješ upravit velikost, přetáhni uzly nahoru nebo dolů, nebo uprav velikost lana pod bradou. Pokud budeš chtít na provazovce jezdit, budeš pravděpodobně potřebovat delší lano pod bradou koně - doporučovala jsem 2 - 4 palce.
Uvázání "latch knot":
Protáhni lano smyčkou zevnitř ven. nech prsty nad smyčkou, protáhni lano kolem smyčky a skrz prostor, který držíme prsty. To je nejlepší cesta jak uvázat "latch knot". Sama se nepovolí a snadno ji rozvážeš když budeš chtí provazovku sundat.






Typy sedel

12. prosince 2007 v 22:45 | Mad Mary
Podle toho, jaké jsou disciplíny, jsou i různé typy sedel. V tomto článku jsou popsány výhody sedel pro danou disciplínu.
Univerzální sedlo: Je vhodné pro rekreačn ježdění, mají ho často v oddílech. Dá se použít při základech např. drezury, parkuru,...
Skokové sedlo: Toto sedlo má výhodu pro jezdce v tom, že má rozšířené bočnice a tím umožňuje jezdci udržet při skoku v sedle lepší rovnováhu.
Drezurní sedlo: Má jakoby svislé bočnice a to zase umožňuje jezdci lepší kontakt s koněm a tím pádem je toto sedlo pro drezuru efektivnější.
Westernové sedlo: Je mnohem mohutnější než ostatní a to proto, aby se kovboj lépe udržel v sedle, aniž by spadl z koně. Například při rodeu, nebo když se kůň vzepne a pod.
Dostihové sedlo: Je to vlastně uplně mini sedlo. na dostihy je vhodné, protože při trysku dává menší odpor vzduchu a tím pádem kůň běží o trochu rychleji, a je to také z doho důvodu, že kůň na sobě při dostihu nese menší váhu.
Military sedlo: Do terénu je toto sedlo vybaveno uplně skvěle-je prostě přispůsobeno na všechno.
Dámské sedlo: Tento typ sedla se už moc nepoužívá, ale někde je využíván jako historická jízda, skoky, dokonce i drezura. Je to jakýsi styl jízdy pro dámy v dámském sedu.

Typy nánosníků

24. června 2007 v 10:16 | Mad Mary
Existují různé typy nánosníku. Tohle je článek, ve kterém se dozvíte jaké.
Anglický nánosník
Křížový(mexický) nánosník
Hannoverský nánosník
Kombinovaný nánosník
Kineton nánosník
Australský nánosník

Na western

8. dubna 2007 v 8:22 | Mad Mary
Vybavení na western se celkem dost liší od jiných.
Uzdečka:
Má jen jedny lícnice a to udidlové,
nátylník, udidlo a otěže.
Sedlo:
Je robustnější a zkládá se z:
přední a zadní rozsochy, hrušky, z posedlí, z bočnic, sedlové deky, zadního sedlovéjo řemenu, fenderu, třmenů, podbřišníku a řemenu na upevnění nákladu

Na parkur

8. dubna 2007 v 8:10 | Mad Mary
Takže, vybavení na parkur se nijak obzvlášť neliší od ostatního. Sedlo má o něco širší bočnice a uzdečka může být vlastně skoro jakákoli kromě vesternové.

Obrázek sedla:
Obrázek uzdečky:

Na dostihy

23. března 2007 v 19:27 | Mad Mary
Takže, uzdečka na dostihy se nijak obzvlášť neodlišuje od uzdeček jiných, kromě vesternových.
No, a dostihové sedlo je odlehčené, aby s sebou kůň nesl co nejmenší váhu a tudíž je menší a lehčí. Samozřejmě má jinak vše jako jiná sedla.

Na voltiž

26. února 2007 v 10:39 | Mad Mary
Na voltiž je potřeba: uzdečka, vyvazovací otěže, voltižní obřišník, pás pod madla a dečka.
Voltižní obřišník je vybaven dvěma madly a zapíná se na řemeny.

Na drezuru

26. února 2007 v 10:24 | Mad Mary
Takže, základní vybavení na drezuru:
Drezurní sedlo má rovné a delší bočnice, jinak vypadá uplně normálně.
Uzda se od uzdečky liší tím, že uzda má více otěží, kdežto uzdečka jen jedny. Uzda má i více udidel, což umožňuje provádění různých cviků.
 
 

Reklama